Ilmoittautuminen semifinaaleihin on 6.10.-7.11.2014.

Ilmoittautuminen tästä linkistä.

Huom! Lajikohtaiset kilpailurajoitukset näet alla olevasta taulukosta kilpailulajin kohdalta.

Taitaja2015-semifinaalit järjestetään viikoilla 4-6 eli 19.1.-6.2.2015.

Lajien tarkat ajankohdat ja tiedot päivitetään alla olevaan taulukkoon sekä myös tämän Semifinaalit–sivun lajikohtaisille alasivuille loppuvuoden 2014 aikana (1.12.2014).
Lajikuvaukset (1-3-kohdat) elo-syyskuussa.
Lajikuvaukset/semifinaalitehtävät (4-9-kohdat) 1.12.2014 mennessä.

 
 
Laji

Semifinaali-
koordinaattori,
oppilaitos

Koordinaattorin
puhelinnumero ja
sähköpostiosoite

Lajikohtainen
kilpailijarajoitus
Ajankohta Kilpailupaikka Tulokset
101 Autonasennus Koulutuskeskus SEDU

Matti Nurmi
puh. 040 868 0298
matti.nurmi(at)sedu.fi

 Ei ole

 22.1.2015

Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
102 Autokorinkorjaus

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia

Matti Rämö
puh. 050 389 4108
matti.ramo(at)omnia.fi

 Ei ole  

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
103 Automaalaus Keudan ammattiopisto Petri Honkala,
puh. 050 3627 597
petri.honkala(at)keuda.fi
Kaksi opiskelijaa/
toimipiste
5.-6.2.2015 Keudan ammattiopisto Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
104 Kuljetuslogistiikka Koulutuskeskus SEDU

Martti Mäki-Juoppila
puh. 040 868 0702
martti.maki-jouppila(at)sedu.fi

Kaksi opiskelijaa/
toimipiste
21.-22.1.2015

Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
105 Metsäkoneen käyttö Koulutuskeskus SEDU Antti Virkkunen
puh. 040 868 2604
antti.virkkunen(at)sedu.fi
 Ei ole 4.2.2015
Alavus/Tuurin kyläkauppa
Pohjois-Karjalan ammattiopisto Valtimo
Etelä-Savon ammattiopisto Esedu
Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
201 CAD-suunnittelu Salon seudun ammattiopisto Tiina Lakanen
puh.044 770 4401
tiina.lakanen(at)sskky.fi
 Ei ole 29.1.2015

Salon seudun ammattiopisto
Oulun seudun ammattiopisto
,OSAO

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
202 Painotekniikka Jyväskylän ammattiopisto Ari Halme
puh. 040 341 5667
ari.halme(at)jao.fi
 Ei ole 19.1.–23.1.2015

Jyväskylän ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
203 Painotuotteen suunnittelu Kainuun ammattiopisto Marjo Ahola  marjo.ahola(at)kao.fi

Kolme opiskelijaa
/toimipiste

 27.1.2015

Kainuun ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
204 Tietojenkäsittely

Koulutuskeskus SEDU

Riitta Ylihärsilä
puh. 040 830 0474 riitta.yliharsila(at)sedu.fi
 Ei ole 28.1.2015

Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
205 Tietokoneet ja verkot

Koulutuskeskus SEDU

Jussi Väliniemi
puh. 040 868 2059 jussi.valiniemi(at)sedu.fi
 Ei ole 4.2.2015

Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
206 Verkkosivujen tuottaminen Suomen Liikemiesten kauppaopisto Tapio Kattainen
puh. 050 355 1706 tapio.kattainen(at)businesscollege.fi
 Ei ole 19.1.-20.1.2015

Suomen Liikemiesten kauppaopisto, ICT Campus

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
301 Asiakaspalvelu ja myynti Koulutuskeskus SEDU Katri Pahkakangas
puh. 040 680 7570 katri.pahkakangas(at)sedu.fi
Kolme opiskelijaa
/toimipiste

29.1.2015

Pohjois-Karjalan koulutuskuntayhtymä, Joensuu
Mercuria Kauppiaitten Kauppaoppilaitos
Oulun seudun ammattiopisto OSAO
Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
302 Hiusmuotoilu Koulutuskeskus SEDU Margit Pirjamo
puh. 040 868 0687 margit.pirjamo(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste 
22.1.2015

Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
303 Kauneudenhoito Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia Mervi Rapp
puh. 043 824 0457 mervi.rapp(at)omnia.fi
 Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
20.1.2015

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
304 Kukkasidonta Kainuun ammattiopisto Katja Moilanen katja.moilanen(at)kao.fi  Ei ole 4.2.2015

Kainuun ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
305 Lähihoitaja Koulutuskeskus SEDU

Eija Vaissi
puh. 040 830 2206 eija.vaissi(at)sedu.fi

 Ei ole 22.1.2015

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä, Omnia
Koulutuskeskus SEDU
Oulun seudun ammattiopistossa Kontinkangas,
Saimaan ammattiopisto, Sampo

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
306 Puhdistuspalvelu

Koulutuskeskus SEDU

Pirjo-Leena Mäkelä
puh. 040 680 7231,
pirjo-leena.makela(at)sedu.fi
  Ei ole 22.1.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
307 Vaatteenvalmistus Koulutuskeskus SEDU Virpi Lahti
puh. 040 868 0218 virpi.lahti(at)sedu.fi
 Ei ole 29.1.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
308 Visuaalinen myyntityö Koulutuskeskus SEDU Maria Hautala,
puh.040 830 0463, maria.hautala(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
  4.-5.2.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
309 Hevostenhoito Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Sirpa Puusaari
puh. 044 725 0613 sirpa.puusaari(at)kpedu.fi
Neljä opiskelijaa
/toimipiste
5.2.2015

Ylä-Savon ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
310 Yrittäjyys Koulutuskeskus SEDU Jokela-Lyly Tiina
puh. 040 830 2130
tiina.jokela-lyly(at)sedu.fi
 Ei ole 22.1.2015

Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
Länsi-Uudenmaan ammattiopisto, Luksia
Oulun seudun ammattiopisto
Omnian ammattiopisto
Koulutuskeskus SEDU
Koulutuskeskus Salpaus
Salon seudun ammattiopisto
Savon koulutuskuntayhtymä

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
311 Eläintenhoito Koulutuskeskus SEDU Kimmo Nissinen
puh.040 830 4117 kimmo.nissinen(at)sedu.fi
Kolme opiskelijaa
/toimipiste
28.1.2015

Koulutuskeskus SEDU, Ilmajoki
Keski-Pohjanmaan ammattiopisto,KPEDU
Oulun seudun ammattiopisto,OSAO, Muhos

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
401 Huonekalupuuseppä Koulutuskeskus SEDU Teemu Luoma
puh.040 868 0066,
teemu.m.luoma(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
22.1.2015

Koulutuskeskus,SEDU
Länsi-Uudenmaan ammattiopisto, Luksia
Savon ammatti- ja aikuisopisto
Kalajoen ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
402 Ilmastointiasennus Koulutuskeskus SEDU
Martikkala Arto
puh. 040 868 0634 arto.martikkala(at)sedu.fi
 
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
21.1.-22.1.2015 Koulutuskeskus SEDU Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
404 Maalaus ja tapetointi Koulutuskeskus SEDU Haapolahti Timo
puh. 040 868 0640 timo.haapolahti(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
22.1.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
405 Putkiasennus Koulutuskeskus SEDU Juha Kaukola-Risku
puh.040 868 0776
juha.kaukola-risku(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste

27.1.-29.1.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
406 Sähköasennus Koulutuskeskus SEDU Esko Perälä
puh.040 868 2084 esko.perala(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
27.1.-29.1.2015

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Saimaan ammattiopisto
Koulutuskeskus SEDU, Lapua
Koulutuskuntayhtymä Lappia, Tornio

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
407 Talonrakennus, kirvestyöt Koulutuskeskus SEDU Markku Peltola
puh. 040 868 0651 markku.peltola(at)sedu.fi

1 kilpailija, kun aloittavia ryhmiä toimipisteessä on 1-2,
2 kilpailijaa kun aloittavia ryhmiä 3 tai enemmän

29.1.2015

Koulutuskeskus SEDU
Etelä-Savon ammattiopisto, Esedu
Länsi-Uudenmaan ammattiopisto, Luksia

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 

408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus

Koulutuskeskus SEDU

Kiikka Jari
puh. 040 868 0646 jari.kiikka(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
4.2.2015 Koulutuskeskus SEDU Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
410 Viherrakentaminen Omnian ammattiopisto Thomas Vasenius    thomas.vasenius(at)omnia.fi  Ei ole 4.2.2015

Omnian ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
501 Kondiittori Koulutuskeskus SEDU Paukku Jarmo
puh.040 868 0718 jarmo.paukku(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
21.1.-22.01.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
502 Ravintolakokki Koulutuskeskus SEDU Marita Mäenpää
puh. 040 868 0736 marita.maenpaa(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa/toimipiste vko 6 (3-6.2.2015)

Koulutuskeskus SEDU

 Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
503 Cateringkokki Koulutuskeskus SEDU Minna Luomanen
puh. 040 868 0735 minna.luomanen(at)sedu.fi
Kaksi kilpailuparia/ toimipiste

20.-22.1.2015

Koulutuskeskus SEDU
Kainuun ammattiopisto,Kajaani
Hyria koulutus Oy
Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Joensuu
Tampereen seudun ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
504 Tarjoilija Koulutuskeskus SEDU

Eija Kalliokoski
puh. 0408680731
eija.kalliokoski@sedu.fi    

Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
20.1.2015

Omnian ammattiopisto
Hyria Koulutus Oy, Riihimäki
Koulutuskeskus SEDU
Porvoon ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
601 Automaatioasennus Koulutuskeskus SEDU Jani Saarimaa
puh. 040 868 2014 jani.saarimaa(at)sedu.fi
Kolme opiskelijaa
/toimipiste

27.1.-29.1.2015

 

4.- 5.2.2015

Luksia, Länsi-Uudenmaan Ammattiopisto, Lohja
Pohjoiskarjalan

Pohjois-Karjalan ammattiopisto Lieksa, Oravatie 1B

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 

602 Elektroniikka Koulutuskeskus SEDU Petri Luhtala
puh.040 868 0635 petri.luhtala(at)sedu.f
 Ei ole 3.2.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
603 Koneistus Koulutuskeskus SEDU Timo Mäki
puh.040 868 0799 timo.maki(at)sedu.fi
 Ei ole

20.1.2015 oma oppilaitos

Oppilaitokset, jotka ilmoittavat kilpailijan semifinaaleihin, ilmoittautuvat myös itse semifinaalin järjestäjiksi. Semifinalistit tekevät kilpailutehtävän omassa oppilaitoksessaan ja paikalle tulee tuomari/valvoja jostain muusta oppilaitoksesta. Timo Mäki koordinoi tuomarit
/valvojat paikalle.

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
604 Laborantti Koulutuskeskus SEDU Ulla Nivukoski
puh. 040 868 0636 ulla.nivukoski(at)sedu.fi
 Ei ole

21.- 22.1.2015
Opinlakeus messujen yhteydessä Seinäjoella

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
605 Levy ja hitsaus Koulutuskeskus SEDU Jussi Ala-Välkkilä
puh. 040 868 2032 jussi.ala-valkkila(at)sedu.fi
Kaksi opiskelijaa
/toimipiste
20.1.2015

Koulutuskeskus SEDU, Seinäjoki
Koulutuskeskus Salpaus, Lahti
Jyväskylän ammattiopisto
Savon ammatti- ja aikuisopisto Loimaan ammatti- ja aikuisopisto
Oulun seudun ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
606 Mekatroniikka Koulutuskeskus SEDU Jaakko Korkonen
puh. 040 868 0659 jaakko.korkonen(at)sedu.fi
Kaksi kilpailuparia/ toimipiste 3.2.-5.2.2015

Koulutuskeskus SEDU

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
607 Koneenasennus ja kunnossapito Oulun seudun ammattiopisto, OSAO Jyrki Mänttäri
puh. 050 317 4705 jyrki.manttari(at)osao.fi
Neljä kilpailijaa/toimipiste  
Oulun seudun ammattiopisto, OSAO
Savon ammattiopisto
Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
TaitajaPLUS            
Puhdistuspalvelu Ammattiopisto Luovi Arja Vuorela
puh. 040 319 374
arja.vuorela(at)luovi.fi
Kaksi opiskelijaa/
toimipiste
22.1.2015 Ammattiopisto Luovi, Alavus Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Kiinteistöhuolto Ammattiopisto Luovi

Veli-Matti Juurakko
puh.040 319 3943, veli-matti.juurakko(at)luovi.fi

Kaksi opiskelijaa/
toimipiste
28.1.2015

Ammattiopisto Luovi, Alavus

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.
Asiakaspalvelu ja myynti Kiipulan ammattiopisto

Minna Saarela
puh. 050 589 5180,
minna.saarela@kiipula.fi

Kolme opiskelijaa/
toimipiste
4.-5.2.2015 Kiipulan ammattiopisto

Finalistit löytyvät kilpailulajin alta.

 Näytöslajit            
 Sisustus Turun Ammattiopistosäätiö Susanna Engblom
puh. 041 549 8005 susanna.engblom(at)taos.fi
Kaksi kilpailijaa/
toimipiste
29.1.2015 Turun Ammattiopistosäätiö  
 Vastaanottovirkailija Turun ammatti-instituutti

Petri Hörkkö
puh. 044 907 3926
petri.horkko(at)turku.fi

 Ei ole 28.1.2015 Turun ammatti-instituutti  
 TaitajaPLUS;puuala            

Pääyhteistyökumppanit

  • Bosch
  • TOK
  • Wurth
  • Goldwell
  • Volvo
  • Elektrolux
  • Messu- ja Kongressikeskus
  • Teknologiateollisuus
  • John Deere
  • Schenker
  • Festo
  • Grönblom
  • Tikkurila
  • Wihuri
  • Föli
  • Turun Sanomat
  • Stepsystems

Yhteistyöoppilaitokset

  • Axell
  • Tao
  • Lounais-Suomen koulutuskuntayhtymä
  • Raseko
  • Bovallius
  • Peimarin koulutuskuntayhtymä
  • Skills
  • Turun ammatti-instituutti
  • Salon seudun ammattiopisto

Mukana toteuttamassa

  • Winnova
  • Sedu
  • Keuda
  • Suomen liikemiesten kauppaopisto
  • Salpaus
  • Visit Turku
  • Turku AMK
  • Turun Aikuiskoulutuskeskus
  • Yrkesakademin i Österbotten
  • Are
  • Radiotutka
  • Tutka